امروز : شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۳

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ازبکستان

امروز (یکشنبه) انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان برگزار شده است، انتخاباتی که رئیس جمهور فعلی در آن رقیب واقعی‌ای پیش رو نمی‌بیند و احتمال می‌رود برای دومین بار برنده انتخابات شود.
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ازبکستان
دوشنبه | ۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۲۲:۳۹ |
کد خبر : ۱۳۳۵۹ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از رویترز، پیروزی احتمالی دوباره در انتخابات، به شوکت میرضیایف، رییس جمهور فعلی این امکان را می‌دهد تا در عین حفظ یک سیستم سیاسی بسیار متمرکز، فعالیت‌های پیشین موفقیت‌آمیز خود را تحکیم کند، فعالیت‌هایی که، به احتمال زیاد، منجر به افزایش روابط ازبکستان برای تجارت و جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌شود.

میرضیایف، رییس جمهور ۶۴ ساله این کشور سرشاز از منابع، روابط  ازبکستان با روسیه و غرب را که در دوران ریاست جمهور قبلی، اسلام کریموف، اولین رئیس جمهور ازبکستان پس از استقلال، دچار مشکل شده بود، بازسازی کرده است.

میرضیایف همچنین افسار سیستم‌های قدرتمند امنیتی را به دست گرفته و تعدادی از زندانیان سیاسی را آزاد کرده است؛ این زندانیان به دلیل رویکردهای رییس جمهور قبلی که مخالفت را بر نمی‌تابید، پشت میله‌های زندان به سر می‌بردند.

در انتخابات امروز، ‌رییس جمهور فعلی، رقیب واقعی و مستقلی در برابر خود نمی‌بیند؛ چهار نامزد دیگر انتخابات این کشور ۳۴ میلیونی و غالباً مسلمان‌نشین نیز، توسط احزابی معرفی شده‌اند که از رییس جمهور فعلی حمایت می‌کنند.

میرضیایف وعده داده‌ است که از طریق رشد سریع اقتصادی به فقر پایان بخشیده و همچنین با محول کردن بخشی از قدرت به شوراهای منطقه‌ای، از تصمیم‌گیری‌ها تمرکز زدایی کند.

به دلیل همه‌گیری کرونا، رای‌دهندگان ملزم به استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی هستند و نیروهای پزشکی نیز در حوزه‌های رای‌گیری حضور خواهند داشت. رای‌گیری در ساعت ۸ شب به وقت ازبکستان (۹:۳۰ شب ایران) به اتمام رسیده و انتظار می‌رود نتایج اولیه انتخابات فردا اعلام شود.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید