امروز : چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۱۸

بوریس جانسون به فکر کلید زدن انتخابات زودهنگام است

منابع ارشد دولتی انگلیس مدعی شدند،‌ بوریس جانسون احتمالا قصد دارد طرحی را برای برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام در کشورش، نه در سال ۲۰۲۴ بلکه در سال ۲۰۲۳ با هدف دفع چالش‌های بالقوه‌ای که برای رهبری‌اش ایجاد می‌شود، مطرح کند.
بوریس جانسون به فکر کلید زدن انتخابات زودهنگام است
سه شنبه | ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ - ۲۳:۲۰ |
کد خبر : ۱۴۰۲۱ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از وب‌سایت دیلی میل، چنانچه «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس بتواند از تبعات رسوایی به اصطلاح "پارتی گیت" مربوط به مهمانی‌هایی که در زمان اجرای قرنطینه‌ مربوط به مقابله با شیوع کروناویروس برگزار کرد، زنده بیرون بیاید و تنزل یافتن جایگاه حزب محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها به دورنمای شرکت این حزب در رقابت مربوط به انتخابات محلی پنجم مه آسیب وارد نکند، به گفته برخی منابع در آن صورت جانسون شانسی معادل ۵۰-۵۰ برای رهبری کردن این حزب در انتخابات آتی کشورش خواهد داشت.

اوایل ماه جاری میلادی، بوریس جانسون، به همراه همسرش کری و ریشی سوناک، وزیر دارایی دولتش از سوی پلیس شهر لندن به دلیل تخلفشان از قوانین مربوط به اجرای قرنطینه در زمان برگزاری یک جشن تولد برای نخست وزیر انگلیس در مقر نخست وزیری در ژوئن ۲۰۲۰ جریمه شدند. همچنین انتظار می‌رود مجازات‌های دیگری در ارتباط با این رسوایی در ماه آینده میلادی علیه آنها اعمال شود.

گمانه‌زنی شده که نخست وزیر انگلیس در دست‌کم دو دورهمی از ۱۲ مورد در دست تحقیق از سوی پلیس شهر لندن حضور پیدا کرده است.

دولت انگلیس برنامه‌ریزی کرده بود تا از تمام مدت زمان باقی‌مانده تا انتخابات سال ۲۰۲۴ کشورش بهره ببرد تا اجازه به اجرای برنامه بازیابی اقتصادی مربوط به دوره پس از همه‌گیری در ضمن اجرای یک برنامه جدید کاهش مالیات ارائه شده از سوی ریشی سوناک وزیر دارایی این کشور ادامه دهد اما گفته شده که استراتژیست‌های دولت لندن قصد دارند ملاحظاتشان را از این بابت کنار بگذارند. طبق گزارش‌ها، در حال حاضر تمرکز روی چگونگی حفظ بوریس جانسون در قدرت است.

اگر برای اجرای انتخابات زودهنگام در انگلیس فراخوان داده شود، گمان برده می‌شود که زمان کافی برای آنکه یک نامزد جدید نخست وزیری به جای جانسون تا قبل از روز انتخابات تدارکات لازم را فراهم کند وجود نخواهد داشت.

دیوید کانزینی، استراتژیست انتخاباتی و یک مدیر سابق کمپین انتخاباتی در حزب محافظه‌کار انگلیس که در ماه فوریه به عنوان معاون جدید دفتر نخست وزیر منصوب شد، طبق گزارشات به مشاوران دولت انگلیس هشدار داده "برای یک انتخابات سراسری در هر زمانی"‌ آماده شوند.

کانزینی که زمانی از سوی دیوید جونز، معاون رئیس نهاد موسوم به گروه تحقیقات اروپایی (ERG) به عنوان "یکی از زیرک‌ترین عامل‌های سیاسی در بریتانیا" لقب گرفته بود، ظاهراً جلو افتاده تا دست به "تغییر روایت" درباره عملیات‌ها در دولت انگلیس بزند.

این در حالی است که ناظم‌های پارلمانی حزب محافظه‌کار انگلیس معتقدند جانسون در صورت شکست این حزب در انتخابات میان دوره ماه ژوئن این کشور به طرزی غیرقابل اجتناب با رای عدم اعتماد در پارلمان انگلیس مواجه می‌شود.

علاوه بر آن به گفته جان کرتیس، رسوایی "پارتی گیت" ممکن است مشکلات چشمگیری را در جریان انتخابات محلی ماه مه انگلیس متوجه محافظه‌کاران کند. از زمان بالا گرفتن مناقشه مربوط به رسوایی پارتی گیت در انگلیس نتایج حزب محافظه‌کار در نظرسنجی‌ها روندی تنزلی پیدا کرده است.

به نوشته ایندیپندنت، کرتیس گفت: این ماجرا نه تنها قرار نیست تمام شود بلکه حالا قوت گرفته و مخالفان دولت جانسون قصد دارند به صحبت درباره آن ادامه دهند. همه این اتفاقات به نفع کر استارمر، رهبر حزب کارگر انگلیس تمام می‌شود.

به گفته منابع، تاکنون مجموعا ۴۶ نامه درخواست برگزاری رای عدم اعتماد برای بوریس جانسون نزد گراهام برادی، رئیس کمیته ۱۹۲۲ محافظه‌کاران فرستاده شده است. با این وضعیت، تنها هشت درخواست دیگر برای رسیدن به حد نصاب لازم برای به جریان افتادن یک رقابت بر سر رهبری در حزب محافظه‌کار انگلیس لازم است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید