امروز : سه شنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۸

بررسی قوانین انتخابات لیبی در کمیته تدوین قانون انتخابات

کمیته حقوقی تدوین قانون انتخابات وابسته به مجمع گفتگوی سیاسی لیبی طی نشستی قوانین برگزاری انتخابات سراسری در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ را مورد بررسی قرار داد.
بررسی قوانین انتخابات لیبی در کمیته تدوین قانون انتخابات
سه شنبه | ۱۳۹۹/۱۰/۰۹ - ۲۰:۳۹ |
کد خبر : ۱۱۶۹۹ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آناتولی، هیئت سازمان ملل در لیبی اعلام کرد، نشست کمیته حقوقی در ادامه کار مجمع گفتگوی سیاسی لیبی به صورت مجازی و با حضور استفانی ویلیامز، جانشین نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در لیبی برگزار شد. در این نشست عماد السایح، رئیس کمیساریای عالی انتخابات لیبی براساس قوانین انتخاباتی که در دور آتی تصویب خواهد شد، اقدامات برای افزایش ظرفیت کمیساریا به عنوان بخشی از مقدمات فنی برگزاری انتخابات را مطرح و بررسی کرد.

این دومین نشست کمیته حقوقی تدوین قانون انتخابات لیبی است. این کمیته ۲۱ دسامبر نیز نشست داشت.

کمیته مذکور متشکل از ۱۸ عضو از اعضای مجمع گفتگوی سیاسی است و وظیفه دارد با همکاری دو کمیته متشکل از پارلمان مستقر در شرق لیبی و شورای عالی دولت وفاق ملی لیبی برای تدوین قانون انتخابات به عنوان بخشی از تلاش ها برای حل درگیری های این کشور همکاری کند.

این مجمع ۷۵ عضو از پارلمان مستقر در شرق لیبی، شورای عالی دولت وفاق ملی لیبی، نمایندگان قبایل و سایر اعضا از شرق، غرب، جنوب و احزاب را شامل می شود. مجمع با هدف دستیابی به حل و فصلی که به دودستگی سیاسی و نهادی لیبی پایان می دهد و به انتخاب قوه مجریه منجر می شود، نشست هایی در فواصل زمانی کوتاه برگزار می کند.

همچنین پس از اینکه حفتر اعلام کرد، قصد دارد نیروهای اشغالگر ترکیه را از کشور بیرون کند، فرانسه از همه طرف های درگیر در لیبی خواست، از هر گونه اقدام خصمانه پرهیز کرده و در روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل شرکت کنند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه پیرامون موضع کشورش درباره این اظهارات ژنرال حفتر گفت، هیچ راه حل نظامی برای لیبی وجود ندارد. اولویت با اجرای توافقنامه آتش بس است که ۲۳ اکتبر حاصل شده و بر خروج نیروها و مزدوران بیگانه و تکمیل روند سیاسی زیر نظر سازمان ملل تصریح دارد.

وی افزود، پاریس از همه طرف های درگیر در لیبی می خواهد در روند سیاسی مشارکت داشته و از هر گونه اقدام خصمانه پرهیز کنند و برای تشکیل دولت جدید و برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ تلاش کنند.

پیش از این ژنرال حفتر اعلام کرده بود، تا زمانی که ارتش ترکیه مناطقی از لیبی را اشغال کرده، نه استقلال ارزشی دارد و نه آزادی، امنیت و صلح مفهومی دارد. وی از ترکیه خواست یا با صلح یا با جنگ و زور اسلحه کشور را ترک کند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه هم در حاشیه سفر اعلام نشده خود به لیبی گفت، آنکارا نیروهای حفتر و متحدان او مستقر در شرق لیبی را در صورت حمله به نیروهای ترکیه در این منطقه، "هدف مشروع" می داند.

همچنین ریچارد نورلند، سفیر آمریکا در لیبی در تماس تلفنی با خالد المشری، رئیس شورای عالی دولت وفاق بر تمایل واشنگتن برای موفقیت روند گفتگوی سیاسی و تثبیت آتش بس در لیبی تاکید کرد.

دفتر اطلاع رسانی شورای عالی در فیس بوک نوشت، المشری و نورلند تحولات مربوط به گفتگوی سیاسی و برخی مسائل مهم مشترک را بررسی کردند. دو طرف خواستند گفتگوی سیاسی در نهایت به ایجاد ثبات پایدار، برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و پایان دودستگی منجر شود.

نورلند در این تماس تلفنی گفت، دیدگاه های دو طرف در مورد اکثر مسائلی که بررسی شد، تقریبا یکسان است.

از سال ۲۰۱۱ و در پی سرنگونی معمر قذافی، دیکتاتور لیبی، این کشور غنی از نفت با دو دستگی در سطح سیاسی مواجه است و دو دولت در آن حکومت می کنند؛ دولت شرق لیبی مستقر در طبرق که خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی لیبی با آن متحد است و دولت غرب مستقر در طرابلس که در سطح بین المللی رسمیت دارد. تاکنون درگیری این دو دولت بر سر قدرت به نابودی بخش های مختلف کشور و کشته و زخمی شدن صدها تن شده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید