امروز : پنج شنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۵۰

گزارش دیده‌بان حقوق بشر از مواضع نامزدهای انتخاباتی آمریکا درباره حقوق بشر

در آستانه برگزاری انتخابات مهم ریاست جمهوری آمریکا سازمان دیده‌بان حقوق بشر به بررسی برنامه‌های احتمالی نامزدهای انتخاباتی درباره مسائل حقوق بشری پرداخته است که آشکارا نشان می‌دهد، اگرچه آمریکا یکی از مدعیان حقوق بشر در دنیاست و کشورهای دیگر را با این ابزار تحت فشار قرار می‌دهد، خود سوابقی تأسف‌بار در این زمینه دارد و در بسیاری موارد مرتکب نقض حقوق بشر علیه شهروندان خود و مردم دیگر کشورهای می‌شود.
گزارش دیده‌بان حقوق بشر از مواضع نامزدهای انتخاباتی آمریکا درباره حقوق بشر
دوشنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ - ۱۵:۲۵ |
کد خبر : ۹۳ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات ، در تعریف حقوق بشر در حقوق بین‌الملل اینگونه آمده است که حقوق بشر به تمام مردم تعلق دارد، ملیت‌مان هرچه که باشد، محل سکونتمان، جنسیت،‌ ریشه قومی یا ملی‌مان، رنگ پوست، مذهب، زبان یا هر ویژگی و شرایط دیگری مهم نیست. ما در برابر حقوق بشرمان بدون هرگونه تبعیض از وضعیتی یکسان برخورداریم. این قوانین کاملاً مرتبط به هم، وابسته و تفکیک ناپذیر هستند.

حقوق بشر جهانی اغلب توسط قانون تعریف و تضمین شده است که می‌توان آن را در غالب معاهدات، حقوق بین‌الملل عرفی، اصول کلی و دیگر منابع حقوق بین‌الملل یافت. در حقیقت قوانین بین‌المللی حقوق بشر الزاماتی را برای دولت‌ها تعریف می‌کند تا به روش‌هایی خاص عمل و یا از اقدامات و رفتارهای خاصی پرهیز کنند تا حقوق بشر تمامی انسان‌ها اجرا شود و حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین تمامی افراد و گروه‌ها مورد محافظت قرار گیرد. این بدان معنی است که دولت‌ها باید از هرگونه مداخله یا محدود کردن بهره‌مندی افراد از حقوق بشر پرهیز کنند. این الزامات بین‌المللی در کشورها می‌خواهد تا از افراد و گروه‌ها نیز در برابر هرگونه نقض حقوق بشر محافظت کند. این قوانین بعلاوه دولت‌ها را ملزم می‌کند تا برای تسهیل برخورداری از حقوق بشر اولیه گام‌های مثبت و سازنده بردارند. به عنوان یک فرد ما نیز باید به حقوق بشر دیگران احترام بگذاریم.

حقوق بشر تعریف شده است تا موجب بهبود و ارتقاء سطح کیفیت زندگی انسان‌ها فارغ از ویژگی‌های قومی، نژادی،‌ مذهبی و ملیتی آنها شود اما روی واقعی این قوانین این است که آنها تنها ابزاری هستند در دست قدرت‌های جهانی تا بتوانند در صحنه‌های بین‌المللی کشورهای دیگر را به اتهام رعایت نکردن حقوق بین‌المللی تحت فشار قرار دهند و اهداف خود را پیش ببرند.

آمریکا از جمله کشورهایی است که هر ساله به خود اجازه می‌دهد تا درباره دیگر کشورها گزارش‌های حقوق بشری ارائه دهد، در حالی که خود نه تنها در نقاط دیگر جهان از جمله افغانستان، عراق و سوریه انسان‌های بی‌دفاع غیرنظامی شامل زنان و کودکان را به کام مرگ می‌کشاند، بلکه در داخل خاک خود نیز با موارد بزرگ و قابل توجه نقض حقوق بشر از جمله علیه بومیان سرخپوست، سیاه‌پوستان، زنان، زندانیان در آمریکا و بیرون از آن و بسیاری دیگر مواجه است.

اکنون که این کشور در آستانه برگزاری یک انتخابات مهم قرار دارد، سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر به بررسی برنامه‌های دو نامزد حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در خصوص موارد حقوق بشر و نقض آن توسط واشنگتن پرداخته است.

 

مسئول دانستن نیروهای پلیس به دلیل استفاده بیش از حد از زور

سالی که آمریکا پشت سر گذاشت پر بود از موارد شلیک‌های بحث برانگیز نیروهای پلیس. اولین مناظره انتخاباتی دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه در حالی در ماه سپتامبر برگزار شد که دو حادثه مرگبار حاصل از عملکرد پلیس بر آن سایه انداخته بود.

ترنس کراچر در 16 سپتامبر 2016 در ایالت اوکلاهاما به ضرب گلوله پلیس جان خود را از دست داد. ویدئوی این حادثه نشان می‌دهد که کراچر مسلح نبود و دستان خود را به نشانه تسلیم بالای سر خود برده بوده است اما با این حال هدف شلیک پلیس قرار می‌گیرد. افسری که به وی شلیک کرد به قتل غیرعمد متهم شده است.

چهار روز پس از این حادثه فردی به نام کیت لامونت اسکات در ایالت کارولینای شمالی با شلیک گلوله از اسلحه یک پلیس کشته شد. فردی که پلیس می‌گوید مسلح بوده اما خانواده این قربانی اتهامات مطرح شده علیه وی را کاملاً رد می‌کنند. مردم شهر محل سکونت وی از زمان وقوع این حادثه به طور مرتب دست به اعتراض زده‌اند.

دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان پس از این دو حادثه گفت که بسیار متأثر شده و پریشان است. هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات نیز در پیامی در توئیتر خود تأکید کرد که شلیک گلوله به کراچر غیرقابل تحمل است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، هر آنکس که در کاخ سفید به قدرت برسد باید هر چه فوری به مسأله خشونت پلیس آمریکا که در بسیاری موارد به مرگ می‌انجامد رسیدگی و با آن مبارزه کند، اما بررسی موارد مشابه ماه سپتامبر و اسناد پلیس نشان می‌دهد که به ندرت افسران پلیس آمریکا برای این بدرفتاری‌های‌شان مسئول دانسته شدند و اغلب قربانیان نیز مردان سیاه‌پوست هستند.

سوابق آمریکا در مواجهه با رنگین پوستان به ویژه سیاه‌پوست‌ها و بومیان سرخپوست به شدت سیاه است. اگرچه واشنگتن همواره بر برابری حقوق تمام شهروندان این کشور تاکید می‌کند، واقعیت چیز دیگری است و سیاه‌پوستان در اغلب موارد با تبعیض نژادی حتی در مدارس و دانشگاه‌ها مواجه می‌شوند، چه برسد به زمانی که پای پلیس و زندان به میان می‌آید.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، راه‌های حل این مشکلات در سطح دولتی و ایالتی است، اما رییس‌جمهور جدید باید در اولین گام‌های خود در این مسیر دست به این اقدامات بزند: اولین اقدام این است که تلاش‌ها برای مقابله با نژادپرستی را در میان نیروهای پلیس افزایش دهد. شهروندان آمریکایی معتقدند که پلیس در بسیاری موارد سیاه‌پوست‌ها را فقط به خاطر رنگ پوستشان متوقف می‌کند. این در حالی است که طرح‌های پیشنهادی برای رسیدگی به نژادپرستی پلیس بارها در کنگره آمریکا با شکست مواجه شده است.

گام بعدی موضوع شفاف‌سازی است که بسیار اهمیت دارد. هنوز مشخص نیست که سالانه چند نفر بیهوده به دست پلیس کشته می‌شوند یا اینکه چند تن از آنها سیاه‌پوست هستند، چرا که دولت آمریکا تاکنون نتوانسته است راهی را برای جمع‌آوری درست این اطلاعات تعیین کند. رئیس جمهور جدید می‌تواند منابع بیشتری را برای جمع‌آوری این اطلاعت مشخص کند و انگیزه‌ها را برای عاملان اجرای قانون بالا ببرد تا اطلاعات به دست آمده را منتشر کنند.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه آورده است: آخرین مورد این است که نیروهای پلیس برای استفاده بی‌جا از زور مسئول دانسته شوند که این یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. این مشکلات آنطور که آمارها نشان می‌دهد حدود 20 سال پیش یعنی در 1998 نیز وجود داشت و همچنان نیز حل نشده باقی مانده‌اند. دولت و مقامات ایالتی مسئول این حوادث هستند و کنگره نیز باید توانایی وزارت دادگستری را برای تحقیق درباره بدرفتاری نیروهای پلیس و محاکمه و مجازات آنها بالا ببرد.

 

پیروزی در مبارزه با مواد مخدر از طریق پایان دادن به آن

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه گزارش خود با پرداختن به یک مورد دیگر از موضوعات حقوق بشری در آمریکا که نامزدهای انتخاباتی نیز کمترین توجه را به آن داشته‌اند، آورده است: اگرچه در جریان رقابت‌های انتخاباتی مباحثی درباره جرم مطرح شده است، ‌هیچ یک از نامزدهای این انتخابات کاملاً دیدگاه خود را درباره تعریف آینده سیاست‌های آمریکا در خصوص عدالت کیفری تشریح نکرده‌اند که یکی از مهمترین آنها مبارزه با مواد مخدر است.

آمریکا در طول دهه‌های گذشته میلیاردها دلار در مبارزه با مواد مخدر صرف کرده و قوانینی را برای همراه داشتن مواد مخدر، تولید و پخش آن نیز تعیین کرده است اما کشورهای همسایه شامل مکزیک و کلمبیا در سال‌های اخیر کارآیی این رویکرد را زیر سوال برده‌اند. بسیاری از ایالت‌های آمریکا مصرف ماری جوانا را قانونی کرده‌اند و دولت باراک اوباما بیشتر روی مواجهه با مصرف مشکل‌ساز مواد مخدر تأکید می‌کند تا مجازات آن.

نامزدهای دموکرات و جمهوری‌خواه انتخابات در سخنرانی‌های خود تنها گفته‌اند که با مواد مخدر و قاچاق آن به این کشور مقابله خواهند کرد. کلینتون یک بار مخالفت خود را با اجازه دادن به ایالات برای قانونی کردن ماری جوانا اعلام کرد اما ترامپ حتی موضع قطعی هم مشخص نکرده است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، از زمانی که ریچارد نیکسون رئیس جمهور اسبق آمریکا 45 سال پیش، «مبارزه با مواد مخدر» را اعلام کرد، تغییرات ناچیزی در آمارهای تولید مواد مخدر در جهان و استفاده از مواد مخدر در آمریکا اتفاق افتاده است و به جای کمک به مردم حتی بدرفتاری‌هایی هم شده که به نقض حقوق بشر منجر شده است. به عنوان مثال در آمریکا سیاست‌های کنونی موجب بازداشت‌های دسته جمعی و به شکلی زننده و خارج از اندازه علیه سیاه‌پوست‌ها شده که پیامدهایی را نیز برای زندگی این افراد و اطرافیان‌شان در پی داشته است. بسیاری از مردم در آمریکا و سراسر جهان متوجه این حقیقت شده‌اند که رویکرد جرم‌انگاری به تنهایی تاثیرگذار نیست؛ بنابراین، رئیس جمهور آینده باید اقداماتی متفاوت از سیاست‌های شکست خورده آمریکا در جنگ علیه مواد مخدر بکار گیرد.

دیده‌بان حقو بشر در بخش دیگری از این گزارش به دو مساله‌ پرداخته است که به سیاست‌های واشنگتن در عرصه خارجی مربوط است:

 

هواپیماهای بدون سرنشین پس از اوباما

موضوع استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خارج از نقاط بحث‌برانگیز جنگی در رقابت‌های انتخاباتی بسیار اندک مورد توجه قرار گرفت، هر چند در سیاست خارجی دولت باراک اوباما یک عنصر کلیدی بود. جورج دبلیو بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا استفاده از این هواپیماهای مسلح را آغاز کرد و باراک اوباما نیز به سرعت بکارگیری هواپیماهای بدون سرنشین را افزایش داد تا هزاران حمله به اصطلاح هدفمند را علیه اهداف تروریستی در خارج از کشور انجام دهد، اما دولت اوباما هیچگاه اطلاعات دقیقی از اینکه واشنگتن در این حملات چه کسی را کشته و اینکه چند غیرنظامی در میان کشته‌ها بودند، ارائه نداده است.

موضع نامزدهای انتخاباتی در این‌باره چیست؟ نه دونالد ترامپ و نه هیلاری کلینتون اظهار نظر قابل توجهی درباره این مساله نداشته‌اند که مشخص شود قصدی برای تغییر این سیاست‌های دولت اوباما دارند، یا نه.

ترامپ در کلیدی‌ترین سخنرانی خود درباره سیاست خارجی در 15 اوت 2016 گفت که حملات هواپیماهای بدون سرنشین همچنان بخشی از راهبرد آمریکا باقی خواهد ماند و در عین حال تلاش خواهد کرد تا اهداف با ارزش‌تری را برای کسب اطلاعات بیشتر پیدا کند تا در نهایت بتواند سازمان‌های آنها را نابود کند.

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرد: این رویکرد کاملاً مشابه سیاست اوباما است.

کلینتون نیز در زمان فعالیت خود به عنوان وزیر امور خارجه از رویکرد اوباما برای افزایش استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مسلح دفاع و تصریح کرد: که این سلاح‌ها یکی از موثرترین و جنجالی‌ترین عناصر در راهبرد دولت برای مقابله با تروریسم است.

دولت اوباما سرانجام در ژوئیه 2016 تحت تأثیر فشارهای افکار عمومی اعلام کرد این حملات آمریکا از سال 2009 در کشورهای دیگر و بیرون از مناطق جنگی چه میزان تلفات داشته است اما این اطلاعات بیشتر از آنکه ابهامی را برطرف کند منجر به بروز سوالات بیشتر شد.

در گزارش دولت آمده بود که از سال 2009 تا 2015 بیش از 470 حمله بیرون از مناطقی که تحت درگیری‌های شدید هستند، از جمله افغانستان،‌ عراق و سوریه انجام گرفته که در نتیجه آنها 116 غیرنظامی و 2 هزار و 581 نظامی (افراد مبارزه کننده) کشته شده اند. این آمار که به طور کلی و مبهم ارائه شد این امکان را فراهم نکرده است که بتوان برآورد کرد این حملات درست بوده‌اند یا غلط و اینکه دقیقا در چه مناطقی بوده است.

کشته شدن غیرنظامیان آشکارا خلاف قوانین حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه است. آمریکا باید درباره این حملات و غیرقانونی بودن آنها تحقیق کند و نیروهای امنیتی را برای این تلفات مسئول بداند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر هر آن کس که در این انتخابات پیروز شود، به نظر می‌آید که هواپیماهای بدون سرنشین کماکان یکی از عناصر کلیدی راهبرد آمریکا برای مقابله تروریسم باشند؛ بنابراین رئیس جمهوری جدید نه تنها باید شفاف‌تر عمل کند بلکه باید عاملان را نیز برای هرگونه تخلفی مسئول بداند. علاوه بر این،‌ قربانیان حملات غیرقانونی باید غرامت دریافت کنند و دولت اوباما موظف است با قربانیان غیرنظامی ابراز همدردی کند.

سیستم مهاجرت معیوب

در ادامه گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است: اصلی‌ترین سوالی که باید در اینجا پرسید این است که دولت آمریکا می‌خواهد با حدود 11 میلیون مهاجری که بدون داشتن مجوز قانونی در این کشور هستند، چه کاری انجام دهد. این سوالی بود که در جریان رقابت‌های انتخاباتی 2012، و 2008 و پیش از آن نیز مطرح بود اما در این سال‌ها پی در پی، روسای جمهور و کنگره آمریکا نتوانستند به نقاط ضعف در سیستم مهاجرت این کشور رسیدگی کنند.

بیش از نیمی از این 11 میلیون نفر بیش از یک دهه است که در آمریکا زندگی می‌کنند و بیشتر از دو میلیون نفر از آنها بیش از 20 سال است که در حال زندگی در این کشور هستند. آنها دارای خانواده، روابط دوستانه و حتی همسایگان آمریکایی هستند. آنها در آمریکا کار و عبادت می‌کنند. ریشه‌های‌شان عمیق است؛ بنابراین حقوق آنها نیز اهمیت دارد.

این مساله در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا در مرکز توجه بود. دونالد ترامپ بر لزوم حذف کامل مهاجرت‌های ثبت نشده در این کشور تاکید کرد و گفت که تحت ریاست جمهوری‌اش هیچ مهاجر غیرقانونی در آمریکا وجود نخواهد داشت. هیلاری کلینتون نیز تاکید کرده است که اصلاحات جامع در قانون مهاجرت و راهی برای گرفتن حق شهروندی ایجاد خواهد کرد.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه آورده است: اما آنچه ضروری است به اصلاحات محدود نمی‌شود، بلکه یک تحول اساسی برای وضع قوانین سخت و شدید و اقدامات اجرایی لازم است در حالی که در دوران هشت سال ریاست جمهوری دولت یک ضایعه به شمار می‌آمده است.

بیش از 5 میلیون کودکی که در آمریکا متولد شده‌اند یک یا هر دو والدینشان مهاجران غیرقانونی هستند در حالی که خود شهروند آمریکایی محسوب می‌شوند. آنها در سن 21 سالگی می‌توانند درخواست گرفتن حق شهروندی والدین‌شان را بدهند اما تا این سن با این ترس زندگی می‌کنند که ممکن است پدر یا مادرشان از کشور اخراج شود. در حقیقت می‌توان گفت که تمام آمریکایی‌ها سهمی در این مسأله دارند. آنها همسایگان و همکارانی دارند که از میان 11 میلیون نفر هستند. اگر این همسایه‌ها قادر باشند هنگام مشاهده یک جرم یا یک بدرفتاری در محیط کار زمانی که آن فرد در خطر قرار دارد با پلیس تماس بگیرند، خود آمریکایی‌ها نیز بهره خواهند برد.

زندگی ادامه دارد، ریشه‌ها عمیق‌تر می‌شود و هیچ کس مایل نیست که این افراد در برزخ نگه داشته شوند.

دیده‌بان حقوق بشر در بخش‌های دیگر گزارش خود به موضوع مرخصی‌های زایمان، بحران آب در برخی مناطق آمریکا و برخی مسائل داخلی پرداخته که همگی نشان می‌دهد دولت آنطور که باید به این مسائل رسیدگی نمی‌کند و استانداردهای بین‌المللی درباره آن رعایت نمی‌شوند. اما آنچه سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر نیز نسبت به آن بی‌توجه‌اند یا به عمد آن را نادیده می‌گیرند، جنگ‌هایی است که آمریکا در طول سالیان گذشته در نقاط مختلف به ویژه خاورمیانه به راه انداخته است. جنگ‌هایی که هزاران انسان را به کام مرگ کشانده، میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان کرده،‌ شمار زیادی را مجروح و مصدوم ساخته، زنان و کودکان زیادی را بی‌سرپرست و ناامن کرده، حق حیات انسان‌های بی‌گناه را نقض کرده،‌ کودکان را از حق تحصیل و تفریح محروم کرده، زنان و دختران بیشماری را در معرض انواع سوءاستفاده‌ها و آزارهای جنسی قرار داده و حقوق بشر انسان‌هایی را که همچون هر فرد دیگری در این کره خاکی از حقوق یکسانی برخوردارند، نقض کرده است.

قدرت‌های بزرگ اگرچه با دست گذاشتن روی مسائل حقوق بشری در کشورهای دیگر مدعی‌اند که قصد محافظت از حقوق مسلم و بنیادین انسان‌ها را دارند،‌ چشم خود را روی موارد آشکار نقض حقوق بشر از سوی کشوری چون آمریکا می‌بندند و حتی از آن حمایت می‌کنند و در آن شریک هستند.

آمریکا هیچ‌گاه در هیچ مجمع بین‌المللی و دادگاهی برای این سوابق خود مسئول دانسته نشده است و از مصونیت مطلق برخوردار است، در حالی که ادعا می‌کند برای احقاق حقوق مردم این کشور همچون عراق و افغانستان به خاک آنها حمله کرده است تا دموکراسی و عدالت را برقرار کند. بنابراین گروه‌های مدافع حقوق بشر به سهم خود باید این موارد را نیز انتشار دهند و از دولت‌ها بخواهند تا هر آنکس که حقوقی را نقض می‌کند،‌ آمریکایی باشد یا صهیونیستی، داعش باشد یا بوکوحرام در برابر عدالت حاضر شود و پاسخگوی اعمال خود باشد.

 

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید