چگونگی تعیین جانشین "آیت الله" در مجلس خبرگان از زبان احمد خاتمی

یک عضو هیات رییسه مجلس خبرگان تعیین جانشین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان را منوط به هماهنگی این مجلس، شورای نگهبان و وزارت کشور جهت برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای دانست.
چگونگی تعیین جانشین "آیت الله" در مجلس خبرگان از زبان احمد خاتمی
سه شنبه | ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۸:۱۷ |
کد خبر : ۳۹۷ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، آیت‎الله سیداحمد خاتمی در جمع خبرنگاران با ارایه گزارشی از عملکرد مجلس خبرگان در دوره پنجم، یادآور شد: افتتاح دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری در تاریخ 4 و 5 خردادماه سال جاری طی مراسمی صورت گرفت.

وی افزود: بیش از 7 ماه از افتتاح این دوره می‎گذرد و باید عملکرد اخیر این مجلس به استحضار عموم مردم برسد؛ باید گفت که این دوره مجلس خبرگان از فعالیت بیشتری نسبت به دوره‎های قبل برخوردار بوده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: هیئت رییسه مجلس خبرگان تا کنون 7جلسه را برگزار کرده است که این حجم هفت جلسه در طول هفت ماه نصاب قابل توجهی است.

وی گفت: یک جلسه مشترک بین هیئت رئیسه و کمیسیون‎ها برگزار شد. این جلسات بر اساس آیین نامه برگزار شده است. کمیسیون تحقیق موضوع  اصل 111 قانون اساسی تا کنون 5 جلسه را به خود اختصاص داده که به بررسی شاخص‏‌های رهبری پرداخته است.

خاتمی اظهارکرد: در این عرصه باید شاخصی معین می‎شد که براساس آن ارزیابی انجام شود تا نقشه راه کمیسیون تحقیق باشد.

وی افزود: کمیسیون اصل 107 به این مساله می‎پردازد که پس از رحلت امام و رهبر، تعیین رهبر جدید بر عهده خبرگان است و کمیسیون 109 نیز به شرایط رهبر آینده می‎پردازد. این کمیسیون افرادی را که در مظان رهبری قرار می‎گیرند توسط کمیته‎ای که داخل این کمیسیون شکل می‎گیرد و کاملا محرمانه است و تنها رهبر انقلاب طبق قانون می‎تواند در جریان قرار بگیرد، مد نظر دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: کار این کمیسیون بسیار مهم است و امانت داری و حفظ اسرار اولویت اصلی را دارد. ریاست این کمیسیون در این دوره با آیت الله مومن است که تا کنون 5 جلسه را برگزار کرده است.

وی گفت: کمیسیون سیاسی و اجتماعی خبرگان از کمیسیون‎های بسیار مهم است یعنی راه و نقشه راه سیاسی مجلس خبرگان توسط این کمیسیون تنظیم می‎شود؛ یک ماه به برگزاری اجلاس عمومی به ارزیابی مسایل مهم کشور می‎پردازد و سخنرانان ویژه این کنفرانس را به هیئت رئیسه پیشنهاد می‎کند؛ در این 7 ماه 13جلسه با حضور کارشناسان مسایل سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و معاونان وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات برگزار شده است که به موضوعاتی چون فضای مجازی و اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است.
خاتمی اظهارکرد: این کمیسیون دارای سه کمیسیون دینی اجتماعی و فرهنگی، سیاسی و امنیتی و اقتصادی است که به شکل مستمر جلساتی را برگزار می‎کنند.
وی افزود: کمیسیون پاسداری و حمایت از ولایت فقیه که با ریاست آیت‎الله عالمی برگزار می‎شود تا کنون 3 جلسه برگزار کرده است و تا کنون 3 کارگروه تصویب شده است که شامل اصلاح آیین نامه داخلی و گردآوری آیین نامه های داخلی و معرفی ولایت فقیه در داخل و خارج از کشور است.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت‎های کمیسیون آیین نامه بیان کرد: مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی نیز در این دوره با ریاست آیت‎الله حسینی بوشهری فعالیت می‎کند؛ فصلنامه حکومت اسلامی این مرکز در حال انتشار است و مطالب بسیار جالبی در این عرصه به مخاطبان ارایه می‎دهد؛ در این کمیسیون 6 نشست علمی با موضوع حاکمیت قانون و مساله تعارف آن با ولایت فقیه و حکومت و کارآمدی برگزار شده است.
وی گفت: در این هفت ماه سه بیانیه و موضع گیری انجام شده است که اولین آن مرتبط با فایل سخنان امام بود که این حرکت محکوم شد؛ محکومیت نقض برجام توسط آمریکا در تمدید 10 ساله تحریم‎ها و همچنین تجلیل از حماسه 9 دی از دیگر بیانیه‎ها بوده است.
خاتمی اظهارکرد: اجلاس آتی مجلس خبرگان17 و 18 اسفند برگزار می‎شود و 19 اسفند با زیارت مرقد امام راحل به دیدار رهبر انقلاب رفته واز نظرات ایشان بهره مند می‎شویم.
وی افزود: مجلس خبرگان رهبری دارای شعاع کار محدودی است؛ با این محدودیت این حجم جلسات شایسته تکریم است ولی باور داریم که می‎توان به فعالیت بسیار بیشتری نسبت به حال حاضر داشت.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: وزارت کشور با فوت نمایندگان مجلس خبرگان باید نسبت به برگزاری انتخاب اقدام کند اما ابتدا خبرگان باید موافقت خود را با زمان انتخابات میان دوره‎ای اعلام کنند؛ شورای نگهبان نیز وظیفه خود را انجام می‎دهد و سپس وزارت کشور نظر خود را اعلام می‎‏کند.
وی گفت:جلسه  هیئت رئیسه مجلس خبرگان در بهمن ماه برگزار می‌شود که احتمالا14 بهمن این جلسه تشکیل خواهد شد که نسبت به این موضوع نیز بحث خواهد شد؛ جایگزین مرحوم آیت‎الله هاشمی رفسنجانی از سوی ما تعیین نمی شود، بلکه زمان برگزاری انتخابات به شورای نگهبان و وزارت کشور از سوی هیئت رئیسه پیشنهاد می‌شود و سپس مردم نیز به انتخاب می پردازند که این مساله از افتخارات نظام محسوب می‎شود.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

                

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید