امروز : چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۲

پیروزی تاریخی "شین فین" جدایی طلب در انتخابات ایرلند شمالی

حزب "شین فین"، جناح سیاسی سابق "ارتش جمهوری‌خواه ایرلند" نخستین پیروزی خود در انتخابات مجمع ایرلند شمالی را به عنوان یک "لحظه سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده" برای این منطقه تحت کنترل بریتانیا تعریف کرد و خواستار مذاکره درباره یک ایرلند متحد شد.
پیروزی تاریخی "شین فین" جدایی طلب در انتخابات ایرلند شمالی
یکشنبه | ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۲۳:۵۶ |
کد خبر : ۱۴۰۳۵ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، حزب شین فین با ۲۷ کرسی از حزب حامی بریتانیای "اتحاد دموکراتیک" با ۲۴ کرسی پیشتاز است و سرنوت دو کرسی هنوز اعلام نشده است. این نخستین بار است که این حزب ناسیونالیست ایرلندی اکثریت کرسی‌ها را در مجمع ایرلند شمالی به دست می‌آورد.

میشل اونیل، رهبر حزب شین‌فین در ایرلند شمالی گفت: امروز بیانگر لحظه بسیار مهم تغییر است. این یک لحظه تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز در سیاست‌های ما و برای مردم‌مان است.

وی افزود: اکنون باید یک گفت‌وگوی صادقانه پیرامون هدف متحد کردن این منطقه با جمهوری ایرلند برگزار شود.  

این پیروزی جایگاه این منطقه را تغییر نخواهد داد چرا که برگزاری رفراندوم لازم برای جدا شدن از بریتانیا در صلاحدید دولت لندن قرار دارد و احتمالا سال‌ها طول خواهد کشید تا با برگزاری آن موافقت شود. اما اهمیت سمبلیک آن بسیار زیاد است و به یک قرن سلطه احزاب حامی بریتانیا پایان می‌دهد.

حزب "اتحاد دموکراتیک" که یکی از عوامل پیشرو در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود، کاهش میزان محبوبیتش را تا حدودی به خاطر نقشش در مذاکرات پس از بریگزیت میان لندن و بروکسل می‌داند که منجر به محدودیت‌های تجاری میان ایرلند شمالی و باقی بخش‌های بریتانیا شد.

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند جزو اولین کسانی بود که در توییتی به حزب شین فین تبریک گفت و آن را به عنوان یک "نتیجه تاریخی حقیقی" تحسین کرد.

اگرچه حزبی که اکثریت را در اختیار دارد از این حق برخوردار است که نامزدی را برای پست وزیر اول دولت ایرلند شمالی معرفی کند اما اختلاف با حزب اتحاد دموکراتیک یعنی اینکه چنین انتصابی ماه‌ها به طول می‌انجامد.

جفری دونالدسون، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک اعلام کرد، حزبش به دولت نمی‌پیوندد مگر آنکه پروتکل‌های مدیریت تجارت ایرلند شمالی با باقی بخش‌های بریتانیا به دنبال بریگزیت کاملا اصلاح شوند.

بریتانیا متشکل از انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید