امروز : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۸

مقتدی صدر به دنبال یک سوم کرسی‌های پارلمان عراق

یک رسانه عرب زبان از اختلاف نظر احزاب شیعه عراق به ویژه جریان حکمت ملی و صدر درباره انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور پرده برداشت.
مقتدی صدر به دنبال یک سوم کرسی‌های پارلمان عراق
سه شنبه | ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۲۱:۲۰ |
کد خبر : ۱۱۴۵۲ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، روزنامه الشرق الأوسط در یادداشتی درباره موضع احزاب شیعه عراق درباره انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور نوشت: جنبه مهم در روند انتخابات آینده عراق موضع جریان آزاد ملی به رهبری عمار حکیم و جریان صدر به رهبری مقتدی صدر است.

در این گزارش آمده است؛ طبق مقاله‌ای که عمار حکیم اخیراً تحت عنوان "ائتلاف گذرای احزاب، چشم‌انداز حل بحران عراق" در روزنامه الشرق الأوسط منتشر کرد، وی معتقد است که راه حل بحران عراق در ائتلاف میان شیعه، سنی و کردهاست.

طبق این گزارش، این درحالی است که جریان صدر علی‌رغم محفوظ نگه‌داشتن پست نخست‌وزیری برای خود، درصدد است تا حدود ۱۰۰ کرسی پارلمان را در انتخابات آینده عراق به دست بیاورد.

این رسانه در ادامه نوشت: عمار حکیم پیش‌بینی‌هایی را برای انتخابات عراق کرده است و معتقد است که در آن برخی احزاب سیاسی افول کرده و برخی دیگر از این احزاب در صحنه ظهور خواهند کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در مقاله خود همچنین گفته است: انتخابات به هر شکلی که باشد باید پاسخ مناسبی به این سؤال بدهد که اگر انتخابات زودهنگام برگزار شود و در مقابل تغییری ایجاد نشد و منجر به حل مشکل و بازگرداندن اعتماد دوباره ملت به نظام سیاسی نشد، چه باید کرد؟

الشرق الأوسط در ادامه نوشت: اما اینگونه به نظر می‌رسد که جریان صدر بیمی از ریسک کردن ندارد و رهبران آن علاوه بر انحصار پست نخست‌وزیری به احزاب شیعه، درباره امکان دستیابی به یک سوم کرسی‌های پارلمان آتی صحبت می‌کنند. علی‌رغم این موضوع حامیان جریان صدر به طور کاملاً علنی در مقابل رقبای شیعه خود تأکید می‌کنند که در انتخابات پارلمانی آینده عراق پست نخست‌وزیری در انحصار این جریان خواهد بود.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق پیشتر در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که انتخابات زودهنگام پارلمانی در ششم ژوئن ۲۰۲۱ (نیمه خرداد ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید