امروز : شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۳۶

لوکاشنکو شرطش برای کناره‌گیری را اعلام کرد

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس، که از ۲۶ سال پیش و استقلال آن کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق در این مقام بوده است، آمادگی خود را برای کناره‌گیری از قدرت در صورت تصویب قانون اساسی جدید اعلام کرد.
لوکاشنکو شرطش برای کناره‌گیری را اعلام کرد
شنبه | ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۲۰:۵۵ |
کد خبر : ۱۱۴۷۰ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری،  تحلیلی باز انتخاباات، به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضان بلاروس اظهارات او در مورد اعمال اصلاحات در قانون اساسی را رد کرده و خواهان کناره‌گیری فوری او هستند.

اعلام پیروزی لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت موجی از اعتراضات مردمی در بلاروس و انتقاد کشورهای غربی را به دنبال داشته، که ریاست جمهوری او را مشروع ندانسته و خواستار کناره‌گیری او و اعمال اصلاحات سیاسی شده‌اند.

خبرگزاری بلتا در گزارشی اعلام کرد: لوکاشنکو گفته است تحت قانون اساسی جدید دیگر به عنوان رییس جمهوری کار نخواهد کرد، و با اشاره به این که قانون اساسی فعلی اختیارات بیش از حدی به رییس جمهوری داده، از لزوم اصلاح آن گفته است.

با این حال او، که در جریان دیدار با تعدادی از بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا کووید۱۹ در بیمارستانی در پایتخت با خبرنگاران صحبت می‌کرد، تاکید کرده است که کناره‌گیری در این مقطع، پیش از تصویب قانون اساسی جدید، «مشکل‌آفرین» خواهد بود.

این اظهارات الکساندر لوکاشنکو، که از حمایت مسکو برخوردار است، یک روز پس از آن بیان می‌شود که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به او گفت برای اعمال اصلاحات در قانون اساسی بلاروس به منظور مهار بحران به وجود آمده کنونی تلاش کند.

معترضان در بلاروس اظهارات او در مورد اعمال اصلاحات در قانون اساسی کشور را برای محدود کردن اختیارات ریاست جمهوری رد کرده و می‌گویند او این وعده را با هدف مهار اعتراضات مردمی داده است و خواهان کناره‌گیری فوری او هستند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید