امروز : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۶

آغاز انتخابات ریاست جمهوری در بورکینافاسو در سایه تهدید درگیری و خشونت

انتخابات ریاست جمهوری بورکینافاسو امروز (یکشنبه) در سایه خشونت‌های افراطگرایی آغاز شد؛ خشونت‌های افراطگرایی که در سال جاری میلادی جان بیش از ۲۰۰۰ تن را گرفته و از برگزاری انتخابات در صدها روستا جلوگیری خواهد کرد.
آغاز انتخابات ریاست جمهوری در بورکینافاسو در سایه تهدید درگیری و خشونت
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۲۱:۳۳ |
کد خبر : ۱۱۴۳۸ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، راک مارک کریستین کابوره، رئیس جمهوری بورکینافاسو به دنبال بدست آوردن دومین دوره پنج ساله ریاست جمهوری است و برای دستاوردهایی از جمله خدمات درمانی رایگان برای کودکان زیر پنج سال و آسفالت برخی جاده‌های خاکی قرمز رنگ که در سراسر این کشور خشک غرب آفریقا انجام می‌شود، مبارزه می‌کند.

اما افزایش حملات گروه‌های شبه‌نظامی مرتبط با القاعده و داعش همه چیز را تحت الشعاع قرار داده است. سه هفته پس از مراسم تحلیف کابوره به عنوان رئیس جمهور بورکینافاسو، شاخه منطقه‌ای القاعده به یک هتل و یک رستوران در پایتخت این کشور حمله کرد و جان ۳۲ را گرفت. همچنین این گروه شبه‌نظامی سال گذشته با کمینی که برای کارگران معدن در شرق این کشور کرده بود جان ۳۹ تن را گرفت.

یکی از رای‌دهندگان گفت: من کابوره را دوست دارم اما او اوضاع امنیتی را مدیریت نکرده است. شمال کشور فراموش شده و دولت در آنجا هیچ تسلطی ندارد.

"زفیرین دیابره"، رهبر اپوزیسیون بورکینافاسو و "ادی کومبویگو" که مدیریت حزب بلیز کامپائوره، رئیس جمهور سابق بورکینافاسو را برعهده دارد، در این انتخابات رقبای کابوره هستند. تحلیل‌گران انتظار یک رقابت تنگاتنگ را دارند که اگر هیچ‌یک از نامزدها نتوانند بیش از ۵۰ درصد رای لازم را بدست آورند ممکن است به دور دوم کشیده شود.

انتظار می‌رود نتایج اولیه دور نخست انتخابات تا اواسط هفته منتشر شود.

دیابره روز شنبه در کنفرانسی خبری بدون ارائه اسناد و مدارک گفت: کابوره در آستانه انتخابات یک تقلب گسترده را رهبری می‌کند.      

به گفته کمیسیون انتخابات بورکینافاسو، پایگاه‌های رای‌گیری در بخش اعظم شمال و شرق کشور از ترس خشونت‌ها بسته باقی خواهند ماند.

داده‌های رسمی نشان می‌دهند که دست‌کم ۴۰۰ هزار تن یعنی نزدیک به هفت درصد از رای‌دهندگان قادر نخواهند بود در این انتخابات شرکت کنند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید